Kącik czytelnika

Drodzy Czytelnicy!

Właśnie dla Was założyliśmy tego bloga. Chcemy się pochwalić nowościami, które znajdziecie na naszych regałach, a także rekomendować książki godne Waszej uwagi.

Jeśli chcecie sprawdzić, czy konkretny tytuł znajduje się w naszych zbiorach, poniżej udostępniamy Wam link do katalogu.
KATALOG BIBLIOTEKI

Jeśli nie znacie konkretnego tytułu - zawsze chętnie doradzimy Wam na miejscu! :)


poniedziałek, 5 stycznia 2015

Dariusz Kortko i Judyta Watoła "Religa"

To już kolejna książka, której treścią jest niezwykły fenomen Zbigniewa Religi. Do tej pory opisałam wywiad Jana Osieckiego z Religą (możecie ten tekst znaleźć tu <klik>). Dziś, mogę się pochwalić, że nasza biblioteka posiada już jego najnowszą biografię Dariusza Kortko i Judyty Watoła "Religa".

Tym razem posłużę się cytatem, który znajduje się na okładce książki i wyjaśnia w skrócie charakter najsłynniejszego polskiego kardiochirurga. "(...) jest to książka o świętym, który za dużo pije, pali jak smok, klnie jak szewc, bywa niesprawiedliwy, wymaga za dużo, narzuca mordercze tempo, słucha złych podszeptów. Bywa próżny, ale jest szczery i nie zniósłby, gdyby mu ktoś stawiał pomnik z samych cnót".

Mam poczucie, że w powyższych dwóch zdaniach zawiera się meritum, które skutecznie zachęci każdego do lektury tej pozycji.

piątek, 2 stycznia 2015

Helga Weissova "Dziennik Helgi"

Wiele powstało publikacji, które opisują czasy Holokaustu. Chciałabym się dziś skupić na pozycji, która jest w naszej bibliotece od niedawna. Temat wojennych wspomnień nieustannie wraca w pytaniach naszych czytelników, co sprawia, że staramy się sprostać oczekiwaniom i aktualizować książki, o które pytają zainteresowani. 

"Dziennik Helgi" Helgi Weissovej to książka, po którą sięga spora grupa naszych czytelników. To czasy wojny pamiętane i opisane przez dziecko. Poza historią Helgi mamy w naszych zbiorach też m.im. "Dziennik Anny Frank" i sporo innych historii z czasów wojny. Myślę, że te publikacje są bardzo cenne, ponieważ uzupełniają wiedzę historyczną i uświadamiają też młodszym czytelnikom, czym tak naprawdę był ten okres naszej historii? 

"Dziennik Helgi" to książka chętnie czytana w naszej bibliotece. Prosty język i szczere, dziecięce wyznania poruszają każdego, kto zajrzy pod okładkę. Myślę, że warto ją wypożyczyć i skonfrontować z wiedzą zdobytą z innych źródeł.

środa, 31 grudnia 2014

Zygmunt Miłoszewski "Gniew"

Rok zakończymy książką naszego polskiego autora. Mam na myśli Zygmunta Miłoszewskiego i jego najnowszą książkę "Gniew", która już przed premierą była jedną z najlepiej zapowiadających się pozycji z gatunku polskiego kryminału.Przyznam szczerze, że nasi czytelnicy bardzo chwalą jego pióro i z niecierpliwością dopytują o tę książkę. Tak więc już ją mamy.

Fabuła zapowiada się średnio dla miłośników prozy Miłoszewskiego, ponieważ jest to książka, która nawiązuje w swej fabule do "Ziarna prawdy" i "Uwikłania" i ma być ostatnią częścią losów Szackiego. Opinie czytelników jednoznacznie pozwalają zachęcać do tej lektury. Specyficzny humor i przewrotna akcja sprawiają, że książkę czyta się bardzo dobrze. Miłośnikom Szackiego nie pozostaje nic innego, jak wiara, że autor stworzy kolejną postać, która będzie cieszyła się taką sławą.

Myślę, że to dobra pointa starego roku. Ponieważ w naszej bibliotece jest wielu polskich autorów, którzy potrafią przyciągać swoją twórczością do czytania, a tym samym do bibliotek. Są to ludzie kreatywni i doskonale poruszający się po świecie fikcji, który tworzą. Mam nadzieję, że takich dobrych książek w 1015 roku będzie jeszcze więcej.

Właśnie tego życzę Wam i sobie w nadchodzącym Nowym Roku. Byście potrafili znaleźć chwilę na swoje przyjemności, a także by to był czas spełniających się marzeń. 

wtorek, 30 grudnia 2014

Isabel Allende "Ripper. Gra o życie"

Książka Isabel Allende "Ripper. Gra o życie" jest jej debiutem, jeśli chodzi o powieść kryminalno-sensacyjną. Myślę, że warto spróbować zajrzeć pod okładkę, tym bardziej, że jej powieści społeczno-obyczajowe należą, w moim odczuciu, do lepszych książek. Fabuła, treść i wątki obyczajowe oraz historyczne, pozwalają z tych niepozornych powieści dowiedzieć się znacznie więcej.

Książka "Ripper. Gra o życie" to nowość, o której wiele czytałam. Autorka po raz kolejny bawi nas nawiązaniami do wielu ciekawych wątków. Można doszukać się  w treści motywów filozoficznych, porusza również kwestie społeczne i prowokuje do myślenia, tworząc fabułę, która ma zmusić do analizy tego, co dzieje się w naszych czasach.

Myślę, że warto spróbować zmierzyć się z tą powieścią. Nie będzie ona tak specyficzna, jak skandynawskie kryminały, ale z pewnością pozwoli na odrobinę refleksji. Co ważne, bohaterowie Allende zawsze byli intrygujący, wielowymiarowi i nieszablonowi, dzięki czemu jej prozę czyta się bardzo dobrze, choć do łatwych nie należy. W naszej bibliotece książka już jest, więc zachęcam do wypożyczania.

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Martin Sixsmith "Tajemnica Filomeny"

Mam poczucie, że gdyby nie nakręcono filmu nikt nie pytałby o książkę Martina Sixsmitha "Tajemnica Filomeny", ale na szczęście stało się inaczej i  w naszej bibliotece mamy tę niezwykłą pozycję.

Książka opowiada historię Filomeny, która zachodząc w nieślubną ciążę trafia do klasztoru. Musi tam zrzec się praw do dziecka w zamian za odzyskanie wolności. Główna treść opisuje poszukiwania utraconego syna, które trwają kilka dekad. Poznajemy momenty rozpaczy, strachu i chwile zrezygnowania.Dowiadujemy się również, że i syn szukał jej przez całe swoje życie.

Poruszająca historia o rozdzielonej matce i synu, wzbudza wiele emocji, tym bardziej, gdy uświadamiamy sobie bezduszność instytucji kościoła, a także urzędniczą hipokryzję, która uniemożliwiła ich spotkanie. Myślę, że warto przeczytać tę pouczającą książkę, która uświadamia nam, jak wiele zależy od ludzkiej dobroci serca, bo przecież wystarczyłaby odrobina empatii..

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Judy Huddleston "Jim Morrison w intymnych wspomnieniach"

Dziś coś dla fanów muzyki i zespołu The Doors. Książka Judy Huddleston "Jim Morrison w intymnych wspomnieniach". To nasza kolejna nowość, która wydaje się być interesującym dopełnieniem dla wszystkich, którzy biografię Morrisona znają, a muzykę jego zespołu kochają. 

Wydawać mogłoby się, że ta niegruba książka nie wywoła wielu emocji, a tu ogromne zaskoczenie. Nasi czytelnicy, którzy już ją przeczytali, stwierdzili, że to kontrowersyjna pozycja. Trudno się do tego odnieść przed lekturą, ale w książce mamy do czynienia ze wspomnieniami zakochanej w nim po uszy, zbuntowanej siedemnastolatki, która na kanwie osobistych dzienników napisała te wspomnienia. Jeśli dodamy do tego, że Los Angeles lat 60. jest światem pełnym wolnej miłości, narkotyków i wielu namiętności, to możemy spodziewać się naprawdę nieszablonowej historii.

Książkę polecam tym, którzy maja ochotę poznać życie pełne pasji i braku ograniczeń, za które niestety płaci się dość wysoką cenę.

piątek, 19 grudnia 2014

Karol Modzelewski "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca"

Mamy to! Wreszcie udało się nam zdobyć książkę, na którą czekaliśmy z ogromną niecierpliwością. Chodzi oczywiście o pozycję nagrodzoną w tegorocznej edycji konkursu Nike, czyli książkę Karola Modzelewskiego "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca".

Cóż, chyba każdy, kto cokolwiek słyszał o tej pozycji, wie, że jest ona swoistego rodzaju rozrachunkiem z przeszłością. Autor przedstawia w niej historię w sposób niekoniecznie znany większości z oficjalnych źródeł. Pozwala sobie na subiektywne odniesienia do faktów, przedstawia swoją prawdę, a ma na jej temat spore pojęcie, ponieważ jest wybitnym historykiem i człowiekiem, który z pewnymi doświadczeniami miał bezpośredni kontakt. Mamy do czynienia z tonem osobistej autorefleksji, której towarzyszy przystępna w odbiorze autoironia i humor sytuacyjny.

Myślę, że to interesująca książka dla czytelników świadomych, którzy mają ochotę odnieść się do faktów historycznych poprzez subiektywne spostrzeżenia Karola Modzelewskiego, jak również dla tych, których fakty historyczne nigdy nie pociągały, a chętnie zapoznają się z historią okraszoną anegdotami i omówieniami. Tym bardziej, że książkę czyta się dobrze i szybko.